dr Vasant Joshi (Indie)

Po zdobyciu tytułu doktorskiego na Uniwerystecie Baroda (Indie) w 1966 roku, dr Vasant Joshi wyjechał do Stanów Zjednoczonych, żeby wziąć udział w studiach doktoranckich z zakresu  literatury angielskiej na Uniwesytecie Wisconsin w Madison. Podczas studiów otrzymał zaproszenie do poprowadzenia kursu Kulturalne i literackie tradycje Indii na Uniwerystecie Kalifornijskim w Berkeley. Mimo tego, że kurs planowany był tylko na jeden rok, dr Joshi zakończył go dopiero po 4 latach (1967-1971). To były czasy Wojny Wietnamskiej i campus w Berkeley był miejscem swobodnych protestów przeciwko wojnie. Z drugiej strony Maharishi Mahesh Yogi, Beatlesi, Ustad Ali Akbar Khan, Pundit Ravi Shankar oraz ruch Hare Krishna przyczynili się znacząco do tego, że młodzi ludzie chętnie uczyli się o Indiach i kulturze tego kraju.

Podczas studiów w Berkely, dr Joshi zmienił zainteresowania i przeniósł się na studia doktorackie w zakresie edukacji na Uniwesytecie Michigan w Ann Arbor i tam w 1973 roku obronił doktorat.

Podczas pobytu w Ameryce dr Joshi pracował na Uniwerystecie Kalifornia w Berkeley i Michigan w Ann Arbor. Był również dyrektorem instytutu badań w miejskiej szkoły wyższej w Chicago. Był Dziekanem, Profesorem i Dyrektorem badań porówawczych w Kalifornijskim Instytucie Studiów Integracyjncyh w San Francisco. Pracował również gościnnie jako wykładowca religii wschodnich na Uniwersytecie Stanowym Cleveland w Ohio.

Ponad 30 lat zajmował się działalnością naukową w Indiach i Stanach Zjednoczonych. Podróżował po świecie z wykładami, biorąc udział w seminariach i konferencjach oraz prowadząc warsztaty. W 1975 roku Dr Joshi zapoznał się z pracami oświeconego mistyka Osho (wtedy znanego jako Bhagwan Shree Rajneesh) i jego spostrzeżenia oraz poglądy okazały się tak poruszające, że wyjechał do Puny, żeby wziąć udział w dziesięciodniowym odosobnieniu medytacyjnym. Podczas tego warsztatu dr Joshi otrzymał inicjację z rąk Osho i nowe imię Satya Vedant. Począwszy od tych ponownych narodzin postanowił przyczyniać się do popularyzacji nauk Osho. Osho mianował go Kanclerzem Międzynarodowego Uniwerystetu Medytacynego Osho (który Osho przemianował później na Osho Multiversity).

Jego publikacje obejmują:

 1. Osho: The Luminous Rebel – Life Story of a Maverick Mystic; Wisdom Tree, New Delhi
 2. If It Could Happen to Buddha, Why Not You? Wisdom Tree, New Delhi.
 3. Here and Now: On Death, Dying and Past Lives. Osho International Foundation, Pune, India.
 4. The Fabric of Life: On the Songs of the Mystic Kabir. Osho Media International, Pune, India.
 5. Revolution in Education. Osho International Foundation, Pune, India.
 6. Ed. India My Love: Fragments of A Golden Past, Osho International Foundation, Pune, India. 1997.
 7. War And Peace: Insights from the Bhagavad Gita, Tao Publishing Pvt. Ltd., Pune, 2005.
 8. If It Could Happen to Buddha Why Not You?: Understanding the Ancient Secrets of Self Awareness, Wisdom Tree, New Delhi, 2010. 
 9. Being Osho: Rare Pearls from Darshan Diaries, Zorba Designs, Osho Inspiration Book Shop, Pune, 2013. 
 10. New Vision for The New Millennium, Diamond Pocket Books, Pvt. Ltd., New Delhi, 2000.  

Wczesna biografia Osho napisana przez dr Joshi The Awakened One: Life and Work of Bhagwan Shree Rajneesh (Przebudzony: życie i praca Bhagwana Shree Rajneesha) została przetłumaczona na niemiecki, chiński i japoński. Tłumaczył wykłady Osho z hindi na angielski i wiele z jego artykułów było publikowanych w czasopismach, magazynach i gazetach w Indiach, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Książki dr Joshi w języku hindi:

 1. Dhyan Aur Utsav ke Ojasvi Rishi – Osho, Diamond Pocket Books, New Delhi.
 2. Chetana ke Pankh, Diamond Pocket Books, New Delhi.
 3. Osho Udghosh: Swasth Bharat Ka Marg: Swasth Rajneeti. Qxford Publication, New Delhi/Osho World Publication, 2014.

 

Dr Joshi prowadził warsztaty medytacyjne na całym świecie, m.in. w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowym, Pentagonie, jak również w programie dr. Deepaka Chopry w San Diego. W 1993 roku podczas Światowego Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro zaprezentował unikatowy project ekologiczny: Od śmieci do ogrodu zen, stworzony i rozwijany w Międzynarodowej Fundacji Osho w Punie.